Pożyczki pod zastaw nieruchomości - na co zwracać szczególną uwagę przy zaciąganiu ?


Pożyczka pod zastaw nieruchomości stała się w ostatnim okresie bardzo znanym zagadnieniem. Porady na jej temat pozostają jednak skrajne. Swój chłodny klimat zawdzięcza przede wszystkim doniesieniom medialnym, które uprzedzają przed rzekomymi minusami, które się z nią łączą. Przestrzegają przed nieuczciwymi pośrednikami, którzy pod pozorem przyznawanych pożyczek przechwytywali lokale mieszkalne biednych ludzi.

Prawda okazuje się być jednak odrobinę bardziej kompleksowa niż w modelu dobrzy pożyczkobiorcy i niedobrzy pożyczkodawcy. W każdej płaszczyźnie życia mamy do czynienia z patologiami a co za tym idzie nie możemy oceniać w sposób ogólny danego zjawiska. Normalna pożyczka pod zastaw mieszkania jest całkowicie bezpieczna pod warunkiem, że każda z podpisujących umowę stron zdaje sobie sprawę dokładnie na co się zgadza.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są oferowane poprzez podmioty prywatne (zwykłe kredyty hipoteczne w ich przeciwieństwie są (przyznawane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na zasadzie swobody podpisywania umów przez równe strony, która to to zasada zawiera się polskim KC. Strony ustalają, że jedna ze stron udziela pożyczki w konkretnej wysokości a druga strona zobowiązuje się ją spłacić w ustalonym terminie, wraz z pobocznymi odsetkami i kosztami.

Z racji tego, że prywatny inwestor nie ma uprawnień banku (np. nie będzie w stanie sprawdzać pożyczkobiorcy w BIK). Ubezpiecza się w takim razie poprzez dokonanie wpisu w KW nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to względnie prosta struktura od strony prawnej.